مقالات آرایشی و بهداشتی

مطالب خواندنی در مورد ریمل ها

ریمل یک نوع وسیله ی آرایشی است که برای پرپشت کردن، تیره کردن و یا بلند نشان دادن مژه ها استفاده می شود. در حقیقت، ریمل یک روکش است و باعث پررنگ تر شدن مژه ها می شود. ریمل از پر مصرف ترین ابزارات آرایشی است که تماس نزدیکی با چشم دارد بنابراین باید در مصرف آن و مواد بکار رفته در آن دقت زیادی به خرج داد.

ریمل ها از نظر شکل ساختارى به ۲ نوع پودرى و مایع در بازار ایران عرضه می شوند. پایه اصلى ریمل هاى مایع به صورت آب و روغن است، ریمل هایى که پایه اصلى آنها روغن است و اصطلاحا به نام ضدآب یا واترپروف شناخته می شوند در برابر عرق کردن و ریزش اشک مقاوم هستند ولى متأسفانه خشک شدن آنها روى مژه ها به مدت طولانى صورت می گیرد، ولى ریمل هایى که پایه اصلى آنها آب است دقیقا برخلاف ریمل هاى مزبور هستند و راحت تر پاک می شوند. در واقع براى پاک کردن انواع ریمل هاى پودرى و مایع می توان از آب استفاده کرد اما براى پاک کردن ریمل هاى روغنى (واترپروف) باید از محلول آب و صابون استفاده کرد. ریمل خوب وسیله ای است که استفاده از آن راحت باشد و نسبت به عرق، شستشو و ریزش اشک مقاوم باشد.

انواع ریمل ها و ریمل های متناسب با مژه

ریمل های مختلفی در بازار موجود است که دارای فرمول های حجم دهنده، ضخیم کننده، بلند کننده و تقویت کننده هستند. برس ریمل ها نیز انواع مختلفی دارند که با توجه به جنس و شکلی که دارند می‌توانند به گونه‌ای‌ متفاوت به مژه حالت دهند. آنها ممکن است خمیده، باریک، ضخیم، توپی، انعطاف پذیر و حتی متحرک باشند. هر کدام از این برس ها برای کار خاصی طراحی شده اند. در هنگام انتخاب ریمل، هم باید برس ریمل و هم فرمول ریمل در نظر گرفته شود. انواع ریمل ها عبارتند از:

1. ریمل حجم دهنده (Volume Mascara): این مدل از ماسکارا یکی از معروف ترین مدل های آن است. ریمل های حجم دهنده سر تپل تر و ضخیم تری دارند و با یک حرکت حجم زیادی از ریمل را در تمام جهت های مژه می نشانند. ریمل های حجم دهنده بیشتر برای خانم هایی است که مژه های کم پشت و کوتاه دارند. اگر میخواهید که مژه هایتان پر پشت تر به نظر برسد، انتخاب درست ریمل بسیار اهمیت دارد. ریمل حجم دهنده انتخاب مناسبی برای مژه های کم پشت است.

2. ریمل طویل کننده (Lengthening Mascara): این نوع از ریمل ها دسته ی بلند و موهای بلند دارند. ریمل طویل کننده برای افرادی که مژه های کوچکی دارند انتخاب ایده آلی است. ریمل طویل کننده مژه ها را می پوشاند و به آسانی باعث بلندتر شدن آن ها میشود. خوب است اگر 2-3 بار این ریمل را به مژه ها بکشید که مژه ها جذاب تر دیده شوند.

3. ریمل فر کننده: ریمل فر کننده بیشتر برای خانم هایی است که مژه های کمی دارند. ریمل فرکننده کمک می کند که مژه ها کوچکتر دیده شوند، این نوع ریمل به مژه ها شکل می دهد (مژه ها را خم می کند)

4. ریمل بدون سیاهی: همه خانم ها از این نوع ریمل استفاده می کنند، اما بعضی افراد آگاهی لازم را ندارند. این ریمل ماندگاری طولانی دارد و زیر چشم را سیاه نمی کند.

5. ریمل ضد آب (Waterproof Mascara): ریمیل ضدآب معمولاً در شرایطی که ممکن است عرق کنید، گریه کنید یا صورت خود را بشویید و یا چرب کنید استفاده می شود و زیر چشم را سیاه نمی کند. ریمل ضد آب حاوی موم و روغن های معدنی است.

6. ریمل lash defininy: این نوع ریمل تنها محصولی است که به پرپشت کردن مژه ها کمک می کند و باعث می شود که مژه ها متفاوت دیده شوند و هم به حالت دهی مژه ها و اضافه شدن تار کمک می کند و مژه ها را پوشش می دهد.

7. پرایمر ریمل (Mascara Primer): حتما تا به حال از پرایمر چشم، صورت و لب استفاده کرده اید. پرایمر به محل مورد استفاده کمک می کند تا صاف باشد و میکاپ بهتر و طولانی تر روی آن بشیند. پرایمر مژه نیز دقیقا همان کار را انجام میدهد. پرایمری با وزن سبک انتخاب کنید تا مژه هایی پرتر و جذاب تر داشته باشید.

7. ریمل ابرو: ریمل ابرو هم مثل ریمل مژه وجود دارد که در نوع شانه یکی است، اما ریمل ابرو در رنگ های مختلف وجود دارد و به براقی و پرپشتی ابرو کمک می کند.

8. ریمل های رنگی (Colored Mascara): اگر می خواهید با رنگی متفاوت، آرایش چشمی متفاوت داشته باشید و به چهره تان میکاپی بولد ببخشید، از ریمل های رنگی استفاده کنید. یادتان نرود که به مژه های پلک پایین هم بزنید!

نحوه ی صحیح ریمل زدن

شاید در ظاهر ریمل زدن ساده ترین کارها باشد اما همین ریمل زدن ساده می تواند تکنیک های خاصی داشته باشد که اجرای هر کدام ظاهری بسیار زیباتر به چشم ها می بخشد؛ در واقع همین رازها هستند که باعث می شوند وقتی به مژه های بعضی از خانم ها نگاه می کنیم، به هم چسبیده و مصنوعی جلوه می کنند ولی بعضی ها برعکس زیبایی مژه هایشان به چشم می آید در حالی که هر دو گروه از ریمل استفاده کرده و قصدی جز زیباتر شدن نداشته اند. تفاوت اول این دسته در انتخاب نوع ریمل است، تفاوت دوم در استفاده صحیح از ریمل است و تفاوت بعدی در راههای مراقبت از مژه هایشان است. در این جا نحوه صحیح ریمل زدن توضیح داده می شود:

در ابتدا نگاه خود را به سمت پایین بیاندازید، در این حالت مژه هایتان را از ریشه تا انتها با ریمل به دقت برس بکشید تا اندازه ی مژه هایتان کشیده شود. و اگر می خواهید مژه هایتان پرتر به نظر برسند این کار را دو یا سه بار انجام دهید، نه بیشتر زیرا در صورت استفاده زیاد مژه هایتان به داخل یکدیگر می روند و شکل زیبایی را به شما نمی بخشد.

برای نتیجه مطلوب، بهتر است به جای نگاه کردن به آینه رو به رو با استفاده از یک آینه کوچک پایین را نگاه کنید و ریمل بزنید. این عمل باعث می‌شود تا مژه‌های شما پایین‌تر از پلک فوقانی قرار بگیرد و پشت پلک‌تان ریملی و سیاه نشود.

به یاد داشته باشید که برس کشیدن به مژه هایتان باید به سمت بالا و خارج باشد تا نگاه شما در دیگران اثر کند و آنها جذب شما شوند. و اجازه دهید تا ریمل تان از حالت خیسی خارج شده و خشک شود و بعد اگر کارهای دیگری را که مد نظر دارید بر روی چشمانتان انجام دهید. برای اینکه چشمانی مانند یک غزال داشته باشید توصیه می کنیم که قسمت بیرونی چشمتان را با ریمل بیشتری بورس بکشید.

برای اینکه یک نگاه و چشمان خاص داشته باشید توصیه می کنیم دفعه ی اول ریمل خود را با رنگ مشکی استفاده کنید ولی در دفعه ی بعدی از ریمل های رنگی استفاده کنید و ریمل رنگی را هم مثل ریمل مشکی از ریشه تا انتها بورس بکشید. در نهایت اگر می خواهید ریمل تان باعث شود که مژه هایتان خیلی بلند شود و در ضمن حالت طبیعی خود را نیز حفظ کند، ما به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از استفاده از ریمل، از فر مژه استفاده کنید و بعد ریمل خود را بکشید. چرا که اگر بخواهید بعد از ریمل زدن از فرمژه‌ استفاده کنید احتمال دارد مژه از ریشه کنده شود یا موهای ظریف آن آسیب ببینند و در نهایت مژه‌ها حالتی نه چندان زیبا و تقریبا مصنوعی به خود بگیرند. همچنین از اینکه برس ریمل را چند بار پشت سر هم بکشید خودداری کنید.

برای آرایش اگر قبل از سایه و خط چشم ریمل بزنید احتمالا آرایش تمیزی نخواهید داشت چرا که تیرگی ریمل ممکن است روی پلک پخش شود. اگر ریمل را در آخرین مرحله آرایش بگذارید نه‌ تنها بهتر می‌توانید میزان ریمل و رنگ مژه‌ها را بهتر تنظیم کنید بلکه برای خط چشم و سایه هم کمتر مشکل خواهید داشت.

معمولا مدتی که می توان از یک ریمل استفاده کرد چهار ماه است و بعد از آن ریمل خشک می شود و باید آن را دور انداخت. اجازه ندهید که دیگران از ریمل شما استفاده کنند زیرا به این ترتیب میکروب و ویروس وارد ریمل شما می شود، به هنگام آرایش حتما نکات بهداشتی را رعایت فرمائید.

چگونه ریمل را پاک کنیم؟

حتماً باید بعد از استفاده از ریمل‌ها آنها را پاک کنید و حتى الامکان سعى کنيد با ریمل نخوابید، قبل از خواب کل صورتتان را به خوبی از هر گونه ماده ی آرایشی پاک کنید زیرا تمام فولیکول‌هاى مژه که روى پلک قرار دارند مسدود شده و احتمال ریزش آنها هنگام شست‌وشو بیشتر مى‌شود. برای پاک‌کردن آرایش چشم، از مواد پاک‌کننده آرایش که ویژه چشم است، استفاده کنید. حتما از میکاپ ریمور ( شیرپاک کن) های استاندارد استفاده کنید. در صورت دوفازی بودن محلول، آن را تکان دهید و روی یک توپک پنبه ای بریزید. به ملایمت روی چشم بسته قرار داده و چند ثانیه صبر کرده و سپس پاک کنید.

بسیار مهم است که مواد ریمل، پوست پلک یا جاهای دیگر صورت را تیره نکند. اگر بعد از آرایش دیدید که نقطه‌ای از پوست تیره شده‌ است؛ وقتی هنوز خیس است اقدام به پاک کردن آن نکنید بلکه صبر کنید تا خشک شود و بعد خیلی آرام با یک گوش‌ پاک کن تیرگی را پاک کنید و در نهایت اگر لازم بود با انگشت آرایش را یک دست کنید.

توصیه های آخر

وجود مواد رنگى، عطرى و نگهدارنده موجود در داخل ریمل‌ها مى‌تواند حساسیت‌هاى پوستى را افزایش دهند. بنابراین هنگام خرید حتما به برچسب وزارت بهداشت توجه کنید و فقط از جاهای معتبر و مطمئن و برندهای صاحب نام خرید خود را انجام دهید.

برای پاک کردن آرایش چشمان‌تان، از حرکات ملایم‌تر دست‌تان روی پوست اطراف چشم استفاده کنید چون پوست این نواحی بسیار حساس است و امکان آسیب‌دیدن و چروک خوردن آن زیاد است.

بهتر است از ریمل‌هایی که دارای دو سر هستند استفاده شود. یک سر این ریمل‌ها مایع سفید رنگ دارد که هم محافظت کننده مژه ها از خشک شدن و شکننده شدن است و هم تقویت کننده و سر دیگر حاوی مایع ریمل است.

توصیه می کنیم برای استفاده روزانه از ریمل های ضدآب استفاده نکنید، چرا که برای پاک کردن یک ریمل ضد آب باید حسابی تلاش کرده و از مواد پاک کننده استفاده کنید و همین مالیدن مواد پاک کننده و کشیدن دستمال و پنبه اطراف چشم، پوست لطیف این قسمت را می آزارد.

سایت گیگر شاپ مفتخر به ارائه برندهای مختلف، با کیفیت و قیمت مناسب از ریمل ها می باشد با مراجعه به سایت گیگر شاپ می توانید از سایر محصولات این سایت هم دیدن فرمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *